Skip to main content

Zapewne każdy z nas ma w domu nieużywany sprzęt. Czy to stary smartfon, który leży z sentymentu w szufladzie, czy dawno nieużywany laptop, a także wiele innych urządzeń, na których zdążyła zalec gruba warstwa kurzu. Jednak, nie każdy z nas może wie, w jaki sposób tchnąć drugie życie w nieużywane urządzenia, a tym samym poprawić sobie wydajność oraz komfort pracy. Dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak tchnąć drugie życie w stare, nieużywane sprzęty, które leżą dawno nieużywane w naszych domach.

Stary laptop, a na co o komu?

Stary laptop może mieć wiele zastosować i funkcjonalności, jednymi z nich jest stworzenie domowego serwera plików, czyli tzw. NAS (Network Attached Storage). Do stworzenia takiego serwera wystarczy nieużywany komputer, na którym zainstalujemy dedykowane oprogramowanie do obsługi NAS, które umożliwi przechowywanie oraz udostępnianie ich wszystkim użytkownikom sieci domowej.

Stary komputer może równie dobrze posłużyć, jako centrum multimedialne. Jest to możliwe dzięki instalacji oprogramowania Kodi, które zamieni stary pecet w smart TV, na którym będziemy mogli korzystać z przeglądarki internetowej, Netflixa, a także wielu innych aplikacji.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie starego laptopa lub komputera jest wykorzystanie jego części. Na przykład, dysk HDD możemy przekształcić na dodatkowy nośnik danych, który będziemy mogli, dzięki drobnym modyfikacjom, podpiąć do używanego przez nas laptopa, jako dysk zewnętrzny i cieszyć się z dodatkowej pamięci.

Smartfon, nie tylko do dzwonienia

Oprócz starego komputera, przydatnym urządzeniem, w które możemy tchnąć nowe życie jest kurzący się gdzieś na dnie szafy nasz stary smartfon. Jak możemy go wykorzystać?

Sposób na wykorzystanie nieużywanego dotąd smartfona jest wiele. Można np. zrobić z niego mobilny modem GSM i router WiFi. Wystarczy wykorzystać do tego kartę sim, z której możemy korzystać z sieci LTE i używać stary telefon jako hotspot w podróży. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o niewystarczający pakiet danych, kiedy jesteśmy poza domem.

Dodatkową możliwością, jaką daje nam nieużywany, ale sprawny smartfon jest stworzenie praktycznie darmowej nawigacji. Podłączenie go na stałe w samochodzie i korzystanie z Google Maps z powodzeniam zastąpi nam potrzebę zakupu nowej nawigacji.

Jeśli jednak te możliwości nas nie zadowalają, ze starego telefonu możemy również zrobić monitoring lub elektryczną nianię. Dzięki temu będziemy mogli obserwować, co dzieje się w domu, kiedy np. zostawimy samego zwierzaka w domu lub, czy nasze dziecko śpiące w drugim niczego nie potrzebuje.

Czas na porządki

Jak widać, zastosowań dla nieużywanych, starych urządzeń jest całkiem sporo i w zasadzie ich możliwości uzależnione są od naszej kreatywności oraz pomysłowości. Warto, więc przejrzeć stare szafy i znaleźć zastosowanie dla kurzących się sprzętów.