Skip to main content

Dla osób, które pracują w branży informatycznej, pojęcia te są dobrze znane. Bowiem każde z nich oznacza określoną rolę w zespole IT. O jakich rola mowa oraz czym zajmuje się: Project Menager, UX designer, tester oprogramowania i inni? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Funkcje w zespole IT możemy podzieli na te bardziej techniczne, związane z zapleczem technicznym branży, jak i role kompetencyjne, które wiążą się z wdrażaniem powstałych rozwiązań.

Jakie są role poszczególnych stanowisk w branży IT?

Project Manager, tzw. PM
Jak sama nazwa może sugerować, Project Manager, to koordynator lub kierownik danego projektu. Jest to osoba odpowiedzialna za organizację, zarządzanie oraz scalenie całego projektu, za który odpowiada. Do zadań PM należy przede wszystkim organizacja i przydzielanie zadań do poszczególnych pracowników w zespole oraz komunikacja na zewnątrz – z klientem. Koordynator organizuje także wszystkie działania pracowników, scala je oraz przedstawia swojemu przełożonemu, np. Dyrektorowi Generalnemu, w zależności od struktur i hierarchii stanowisk w przedsiębiorstwie.

UI/UX Designer
Są to pracownicy, którzy zajmują się segmentem kreatywnym w zespole, jednak w zupełnie innym znaczeniu. Do UI Designera należą przede wszystkim projekty graficzne, związane z tworzeniem projektu interfejsu użytkownika oraz identyfikacją wizualną. UX Designer z kolei zajmuje się badaniem oraz analizą potrzeb grupy docelowej projektu, bada zainteresowanie użytkowników pod kątem użyteczności dla projektu. Obok UI/UX Designerów możemy także wskazać graphic designerów, czy też content designerów.

 Tester oprogramowania
Jak również wskazuje na to sama nazwa stanowiska, testerzy zajmują się testowaniem oprogramowania na różnych etapach jego produkcji oraz wdrażania. Ich zadaniem jest wykrycie nieprawidłowości, błędów i usterek w programowaniu, a także rozwiązanie powstałych problemów od strony technicznej projektu. W zależności od rodzaju oraz sposobu testowania oprogramowania, możemy wyróżnić: operatora testów, analityka testów oraz projektanta testów.

Programista
Te role dzielą się w zespołach IT również na poszczególne specjalizacje, związane z różnymi obszarami programowania. W ogólnym podziale, wyróżnia się Frontend i Backend Developerów, którzy zajmują się programowaniem od strony użytkowniak (Frontend) oraz od strony zaplecza technicznego projektu (Backend). Więcej o roli oraz obowiązkach programisty dowiesz się z naszego ostatniego wpisu.

Czy na tym koniec?

Oczywiście w branży możemy wyróżnić wiele innych stanowisk, chociażby takich, jak web developerzy, analitycy biznesowi, architekci systemowi, czy też inni specjaliści związani z wdrażaniem oprogramowania, jego badaniem, czy analizą użyteczności. Trzeba też pamiętać, że nazewnictwo oraz role w IT różnią się w zależności od wyspecjalizowania, konkretnego projektu, przy którym pracują wskazane wyżej osoby, a także od charakterystyki firmy. Pojawiają się także nowe stanowiska, które ewoluują wraz z pojawieniem się coraz to nowszych technologii informacyjnych oraz rozwiązań.