Skip to main content

W dzisiejszych czasach coraz częściej w swojej pracy wykorzystujemy komputer. Dlatego warto wiedzieć, co robić, aby poprawić komfort swojej pracy i efektywniej wykonywać zadania.

  1. Odpowiednie ustawienie stanowiska pracy

Niby jest to rzecz banalna, a jednak odpowiednie ustawienie komputera oraz przygotowanie stanowiska pracy bardzo wpływa na nasz komfort. W przygotowaniu stanowiska należy wybrać miejsce, które jest odpowiednio oświetlone. Najlepiej znaleźć przestrzeń, w której biurko będziemy mogli ustawić wprost do okna, tak aby uzyskać jak największy dostęp do światła dziennego. Dzięki temu, nasze oczy nie będą się tak męczyć, a podczas robienia przerw, nasz wzrok będzie mógł odpocząć o sztucznego światła komputera. Kolejnym istotnym aspektem niezwykle wpływającym na komfort naszej pracy jest wybór odpowiedniego krzesła oraz dopasowanie do naszej wysokości biurka. Utrzymanie właściwej ergonomii pracy pomaga osiągnąć większą efektywność oraz nie wpływa negatywnie na naszą postawę.

  1. Ćwicz pisanie na klawiaturze

Gdy już ustawiliśmy sobie komfortowe stanowisko pracy, dobrze poświęcić kilka chwil na ćwiczenie płynnego i sprawnego pisania na klawiaturze. W tym wypadku, zdecydowanie trening czyni mistrza. Jeśli na co dzień nie piszemy dużo, warto poświęcić chociaż kilka minut na to, aby usprawnić nasze pisanie i bardziej je zautomatyzować. W szybkim pisaniu warto także zwrócić uwagę na odrywanie wzroku od klawiatury, ta praktyka pozwala wypatrzyć więcej literówek w tekście i znacznie przyśpiesza tworzenie przez nas dokumentów tekstowych.

  1. Naucz się korzystać ze skrótów klawiszowych

Po opanowaniu sprawnego posługiwania się klawiaturą, warto poznać oraz zacząć stosować skróty klawiszowe. Stosowanie nawet najprostszych skrótów, jak kopiuj – wklej, czy zaznaczanie całego tekstu, skutecznie przyśpiesza naszą pracę i usprawnia wykonywanie przez nas zadań.

  1. Korzystaj z przydatnych aplikacji i programów

W usprawnieniu naszej pracy na komputerze mogą skutecznie pomóc różnego rodzaju programy. Dostępnych do pobrania jest wiele programów, które przyśpieszą naszą pracę, mogą to być np. terminarze spotkań, menadżer do grupowania i archiwizowania dokumentów, czy też inne, dedykowane programy służące np. do obsługi dokumentów księgowych firmy.

Stosowanie tych kilku trików skutecznie usprawni naszą pracę i przyśpieszy proces realizowania naszych obowiązków. Komputer, to narzędzie, które ma nam przede wszystkim pomóc w wykonywaniu zadań, warto więc poznać sposoby na to, aby móc jeszcze bardziej wykorzystywać jego zasoby w naszej codziennej pracy, nie zaniedbując przy tym naszego komfortu oraz zdrowia.