Funkcjonalność oraz użyteczność strony www, to podstawowe zasady UX (user experience). Użytkownik, aby mógł w łatwy sposób odnaleźć to, co go interesuje na stronie www, musi otrzymać od nas witrynę, która będzie wyposażona w intuicyjne oraz sprawdzone rozwiązania.
W tym wpisie dowiesz się, co oznacza pojęcie architektury informacji w kontekście SEO oraz, jakie ma ona znaczenie dla Twojego odbiorcy.
Architektura informacji – co to?
Architektura informacji (ang. information architecture), to dziedzina, która zajmuje się etykietowaniem oraz tworzeniem informacji w sposób intuicyjny oraz przystępny dla użytkownika strony www. Dobra architektura informacji dąży do zwiększenia użyteczności, czyli umożliwia użytkownikom dotarcie do informacji jakiej szukają w sposób nieskomplikowany oraz intuicyjny. Właściwa architektura informacji tworzy komunikat w taki sposób, aby odbiorca mógł w prosty sposób znaleźć to czego szuka.
W kontekście tworzenia strony www, właściwe zaprojektowanie komunikatów informacyjnych, to przede wszystkim trzymanie się złotej zasady UX, która głosi: „don’t make me think” (nie każ mi myśleć). Można usystematyzować to podejście w trzech krokach:
- zaprojektuj komunikat, który będzie odpowiadał na potrzeby klienta,
- stwórz intuicyjną nawigację,
- wchodź w buty klienta – zawsze patrz na produkt, jako kupujący.
Do czego potrzebujemy architektury informacji?
Przede wszystkim do dotarcia do jak największego grona odbiorców. I nie ma tu znaczenia, po co prowadzisz stronę www. Jeśli masz sklep internetowy, zależy Ci na znalezieniu jak największej liczby klientów. Z kolei, jeśli tworzysz bloga i polecasz dane produkty, chcesz aby jak najwięcej osób się o nim dowiedziało. W tych dwóch przypadkach potrzebujesz komunikatów, które będą odpowiadać na potrzeby klientów. Żeby tak się stało, Twoje strony wwwpowinny być zaprojektowane w taki sposób, aby odbiorca znalazł to, czego szuka u Ciebie, a nie u konkurencji.
Dodatkowo, architektura informacji jest przede wszystkim niezwykle istotna z punktu widzenia SEO marketingu. Używanie właściwych fraz, odpowiednie tagowanie oraz linkowanie, zwiększa docieranie komunikatu do algorytmów Google, a te z kolei je porządkują i klasyfikują pod wyszukiwania użytkowników.
Architektura informacji na stronie www, to nie tylko sama treść
Myśląc w ten sposób, tworząc stronę np. sklepu internetowego, trzeba mieć na uwadze atrakcyjność zaprezentowania produktu. Dla odbiorcy, decyzję o zakupie warunkują przede wszystkim odczucia wizualne. Podobnie jest z każdą inną stroną, atrakcyjne zaprezentowanie treści w postaci obrazu, koloru, identyfikacji sprawia, że klient nie tylko z chęcią przegląda naszą witrynę, ale zaczyna bardziej ufać naszemu conentowi.
Podsumowując, właściwa architektura informacji to przede wszystkim stworzenie jasnego komunikatu dla klienta – wiem czego szukać i znajdziesz to tutaj. To odpowiedź na jego potrzeby, a także dostarczenie szukanej informacji w szybki, intuicyjny, ale także kreatywny sposób. Dbanie o właściwą komunikację na linii klient – produkt, to proces, w który trzeba się angażować i wciąż ulepszać.