Skip to main content

Dysk twardy to mózg operacyjny komputera. Bez dysku nasz sprzęt staje się praktycznie bezużyteczny. To jeden z najważniejszych elementów w komputerze, na którym zapisany jest zarówno system naszego urządzenia, jak i inne dane, które wykorzystujemy w swojej pracy na co dzień.

Dysk HDD

Dysk HDD, to akronim od Hard Disk Drive. Jest to twardy dysk magnetyczny, na którym dane zapisywane są na talerzach wewnątrz komputera. Dysk HDD jest dyskiem wewnętrznym, który obecnie najczęściej można spotkać w komputerach stacjonarnych oraz w starszych wersjach laptopów. Proces zapisu danych na dysku HDD można przyrównać do odtwarzania muzyki na gramofonie – zapis odbywa na obracających się talerzach. Wielkość obudowy dysku mieści się w przedziale od 2,5 do 3,5 cala, a ich standardowa pojemność wynosi od 1 do 8 TB.

Dysk SSD

Dysk SSD, to inaczej Solid State Drive. W odróżnieniu od HDD, dysk ten nie posiada żadnych ruchomych części. Zapis danych odbywa się za pomocą układów scalonych oraz elementów elektrycznych, które składują zapisywane dane. Dyski SSD są zdecydowanie mniejsze oraz szybsze. Przez to, że nie posiadają ruchomych talerzy, jak dyski HDD, są praktycznie bezgłośne.

Jakie są różnice?

Szybkość oraz prędkość odczytu i zapisu danych
Najważniejszą różnicą jest na pewno szybkość. Dysk SSD jest zdecydowanie szybszy niż dysk HDD. Sprawniejsze działanie dyski SSD uwarunkowane jest nowocześniejszą budową, brakiem ruchomych talerzy oraz wykorzystywaniem układów scalonych i elektrycznych komponentów. Klasyczny dysk HDD kopiuje pliki z prędkością ok 15-39 MB/s, natomiast dysk SSD charakteryzuje się prędkością do 2 GB/s, a nawet 4 GB/s.

Cena
Jak można się domyślać dyski HDD są znacznie tańsze niż dyski SSD, jednak ceny tych drugich zaczynają się coraz bardziej normalizować i obecnie na rynku można już dostać dysk SSD o pojemności 500 GB w takiej samej cenie, co dysk HDD o pojemności 1TB.

Głośność
Jak już wcześniej zostało wspomniane, dyski SSD są praktycznie bezgłośne, podczas gdy działanie dysku HDD faktycznie jest słyszalne.

Wydajność
Dyski SSD i w tej kategorii przodują. W odróżnieniu od HDD, dyski SSD nie podnoszą znacznie swojej temperatury podczas pracy, a ich wydajność jest zdecydowanie większa. Dyski HDD, aby działały sprawniej wymagają także ciągłej defragmentacji dysku.