Na pewno każdy z nas otrzymał kiedyś niepokojącego maila z informacją, że zalegamy z jakąś płatnością lub czeka na nas paczka, której odbiór musimy potwierdzić klikając w podany link. Do wiadomości tych najczęściej załączany jest dodatkowy plik, który, w zależności od kontekstu informacji, zawiera np. fakturę lub inny dokument, który ma zostać przez nas otwarty.
Niestety większość tych wiadomości, to klasyczna próba oszustwa i podszywanie się pod instytucje, z którymi rzekomo mamy wiążące nas umowy lub inne zobowiązania. Dołączone do wiadomości załączniki to najczęściej złośliwe oprogramowanie, które po ściągnięciu na dysk naszego komputera może zagrozić bezpieczeństwu naszych danych, a także pieniędzy.
Ransomware – oprogramowanie, które może zablokować komputer
Jednym z typów cyberataków, który polega na zablokowaniu dostępu do systemu komputerowego jest Ransomware. To złośliwe oprogramowanie uniemożliwia odczyt zapisanych danych w naszym komputerze wykorzystując do tego techniki szyfrujące. W celu odblokowania naszych plików, oprogramowanie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Jeśli atak zostaje przeprowadzony przez doświadczonego hakera, niestety często deszyfracja danych staje się niemal niemożliwa.
Jak przebiega taki atak?
Oprogramowanie może być ukryte pod fałszywym załącznikiem, który pobieramy lub może przedostać się na nasz komputer poprzez lukę sieciową. W przypadku otwarcia niebezpiecznego pliku, uruchamia się złośliwe oprogramowanie, które poprzez szkodliwy kod zaczyna blokować i szyfrować dostęp do danych na naszym komputerze. Zaszyfrowanie oraz zablokowanie dostępu do naszych danych utrzymuje się do momentu zapłacenia okupu.
Pod postacią ataków ransomware kryją się również fałszywe komunikaty, które sugerują, że nasze oprogramowanie Windows może być nieoryginalne. W takiej sytuacji mechanizm ataku jest bardzo podobny – w treści komunikatu pojawia przekierowanie do zgłoszenia fałszywej licencji lub do zakupu i dokonania płatności za rzekomo sprawdzoną wersję.
Bądź czujny – dokładnie przeczytaj i przeanalizuj wiadomość, którą otrzymujesz
Jak ustrzec się przed takim atakiem? Jeśli widzimy, że na naszą skrzynkę pocztowa wpłynął mail dotyczący np. zaległej płatności, zawsze dokładnie zastanówmy się, czy nadawca w ogóle powinien wysyłać nam taki monit. Często po tytule wiadomości wiadomo już, że jest to próba oszustwa. Jeśli jednak nie mamy pewności, co do zaległej opłaty, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z infolinią danej firmy i zorientować się, czy faktycznie posiadamy jakieś zaległości. Oczywiście, pod żadnym pozorem nie należy otwierać załączników z niewiadomego źródła oraz nie klikać w podane linki. Wiadomość, która wydaje nam się podejrzana najlepiej od razu usunąć, przenieść do spamu oraz zniszczyć poprzez program antywirusowy. Zawsze powinniśmy dbać także o regularną aktualizację systemu, ponieważ luki w oprogramowaniu są nieuniknione, a tylko aktualizacja oprogramowania może nas ustrzec przed niepotrzebnym atakiem.