Skip to main content

Wiele z nas w codziennej pracy posługuje się tysiącami danych, które nadpisuje na dysku wewnętrznym laptopa. Część niestety nie wykonuje nawet kopii zapasowej bazy plików, na których pracuje, co niestety skutkuje utratą ważnych danych w przypadku awarii dysku, komputera, czy w wyniku kradzieży sprzętu. Gdzie najlepiej zapisywać dane, żeby mieć do nich dostęp z każdego miejsca i o każdej porze?

Do najbardziej sprawdzonych, popularnych oraz bezpiecznych narzędzi do przechowywania danych zalicza się chmury internetowe, czyli tzw. dyski wirtualne. Czym jest wirtualny dysk i jak się sprawdza w codziennej pracy?

Wirtualny dysk, inaczej chmura internetowa działa na podobnej zasadzie, jak dysk wewnętrzny w naszym komputerze. Jednak, zapisywanie danych w chmurze jest o tyle łatwiejsze, że pozwala na automatyczne udostępnianie ora współdzielenie wielu plików jednocześnie. Dodatkowo, dane, które przechowujemy na dysku internetowym, pozwalają nam na wspólną pracę z innymi użytkownikami na jednym pliku jednocześnie. Jest to niezwykle bezpieczne, ale również bardzo wygodne rozwiązanie. Dane zapisywane na dysku wirtualnym odczytywane są bezpośrednio z serwera, a dostęp do nich mamy poprzez wybraną aplikację webową.

Jak korzystać z dysku internetowego?

Do korzystania z wybranego dysku potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy założyć konto na interesującym nas serwerze, a następnie udostępnić pliki, na których chcemy pracować. Dostęp do chmury jest możliwy na dwa sposoby: można zalogować się do wybranego klienta poprzez wyszukiwarkę, albo zainstalować na swoim komputerze dedykowaną aplikację.

Czy korzystanie z chmury kosztuje?

Większość chmur jest dostępna bezpłatnie, jednak jeśli zależy nam na większej pojemności dysku, musimy liczyć się z ich odpłatnością. Cena za wykupione miejsce na serwerze jest uzależniona od konkretnej oferty sprzedawcy. Jednak nie są to ceny, które mogą zniechęcać z korzystania z wykupionej dodatkowej przestrzeni. Poza tym, jeśli zależy nam na korzystaniu dysku prywatnie, często dostępna bezpłatna zawartość okazuje się wystarczająca. W przeciwnym wypadku, zawsze można dzielić pliki pomiędzy wieloma dyskami, chociaż to rozwiązanie uniemożliwia szybki dostęp do wszystkich plików jednocześnie.

Jakie są najpopularniejsze dyski internetowe?

Do najbardziej popularnych chmur webowych zaliczamy Google Drive, Dropbox, SkyDrive czy też SpiderOak. Czym się od siebie różnią? Wszystkie dostępne dyski wirtualne, to podobne narzędzia, które mają takie samo zadanie – umożliwić przechowywanie plików, pracę na nich, a także udostępniać je innym użytkownikom. Jednak każda z tych aplikacji, w zależności od producenta, różni się głównie limitem do bezpłatnej ilości GB. Niektóre z chmur pozwalają na bezpłatny zapis do 4GB, inne nawet do 15GB. Drugą zauważalną różnicą jest dostęp do pierwotnej wersji pliku. Część z aplikacji pozwala na wrócenie do edycji wybranego pliku sprzed 15 dni, a inne nawet do 30. Oczywiście każda z aplikacji różni się również od siebie ceną wykupienia dodatkowej przestrzeni na dysku. Dlatego przy wyborze interesującej nas chmury, warto poczytać o kilku wybranych dyskach i wybrać dla siebie ofertę, która będzie wystarczająca do naszych potrzeb oraz będzie się najbardziej opłacać, a korzystanie z niej będzie ułatwiało naszą codzienną pracę.