Skip to main content

Większość firm wykorzystuje na co dzień w swojej pracy różne rozwiązania informatyczne. Wiele z nich usprawnia pracę oraz umożliwia koordynowanie i delegowanie zadań pracownikom. Wykorzystywane w firmach rozwiązania pozwalają zoptymalizować czas pracy nad konkretnym zadaniem oraz usprawniać procesy decyzyjne w niej zachodzące.

Usługi informatyczne dla firm, czyli co?

Pod pojęciem usług informatycznych kryją się nie tylko zadania oraz dedykowane rozwiązania IT, ale również całość procesów informatycznych, które zachodzą w firmach. Jakie usługi informatyczne zaliczamy do najbardziej popularnych?

Wśród usług IT, obok standardowej obsługi sieci informatycznej w firmie, możemy wymienić takie zadania, jak:

– tworzenie stron internetowych,

wdrażanie oraz implementacja systemów ERP i CMR,

– serwis komputerowy,

– tworzenie środowiska IT w firmie od podstaw,

– doradztwo IT i wiele innych.

Każda firma, bez względu na swoją wielkość, profil działalności oraz wewnętrzne potrzeby, ma różne oczekiwania względem konkretnych rozwiązań IT. Dla niektórych firm, zbudowanie środowiska informatycznego do codziennej obsługi biura będzie wystarczająca, jednak dla firm korporacyjnych oraz im podobnym, usługi informatyczne będą zróżnicowane, a ich zasięg będzie zdecydowanie szerszy. Stosowanie dedykowanych rozwiązań informatycznych w biznesie, implementacja specjalistycznego oprogramowania lub tworzenie własnej serwerowni, to zadania, które firmy najczęściej przekierowują na koordynowanie przez sprawdzone firmy informatyczne. Outsourcing IT to zjawisko, które najczęściej wykorzystuje się we współczesnym modelu biznesowym.

Zlecanie usług firmie zewnętrznej – wygoda czy konieczność?

Korzystanie z usług zleconych, to coraz bardziej powszechna praktyka. Dlaczego? Ponieważ delegowanie tworzenie i wspieranie środowiska informatycznego w firmie pozwala na ograniczenie kosztów jego utrzymania oraz gwarantuje stałą opiekę oraz wsparcie w przypadku pojawienia się awarii. Outsourcing IT w biznesie jest gwarancją dobrze zbudowanej sieci informatycznej w firmie oraz umożliwia wdrażanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które usprawniają i optymalizują codzienną pracę.

Korzystanie z usług IT jest na pewno rozwiązaniem bardzo wygodnym oraz często, bardziej opłacalnym. Jednak, mimo jego wielu zalet, nie każde przedsiębiorstwo decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznej firmy informatycznej, ponieważ nie wszystkie firmy mają potrzebę wspierania swoich procesów decyzyjnych, chociażby poprzez implementację specjalistycznych systemów. Wiele firm, zwłaszcza małych, ma wystarczająco rozbudowane środowisko IT, w którym poruszanie się jest dla ich branży oraz celów biznesowych wystarczające.