Korzystanie z Internetu, oprócz wielu plusów, a przede wszystkim wygody i komfortu korzystania z wielu zasobów Sieci z niemal każdego zakątka świata, niesie za sobą niestety sporo zagrożeń. Jednym z największych niebezpieczeństw, z którym należy liczyć się w codziennym korzystaniu z Internetu jest utrata danych poprzez ich kradzież, wyciek oraz zniszczenie przez niewłaściwe oprogramowanie.
Jak dbać o właściwe zabezpieczenie naszych plików?
Najczęściej spotykanym błędem, który powielany jest przez wciąż wielu użytkowników Internetu jest niewłaściwe hasłowanie plików. Niestety wciąż funkcjonują w przestrzeni cyfrowej hasła, które są tak proste i oczywiste, że nie wymagają zaawansowanych umiejętności hakerskich, aby je złamać. Mimo wielu przestróg oraz spotów edukacyjnych, wciąż wiele użytkowników używa hasła: admin1, hasło1, lub tak bardzo oczywiste qwerty. Znaczna część portali internetowych, na których zakładamy konta wprowadziła wymóg zakładania haseł, które muszą składać się co najmniej z 8 znaków, w tym dużych, małych liter oraz znaków specjalnych. Jednak wciąż wiele stron umożliwia tworzenie konta z mało skomplikowanym hasłem. Jednak, co najgorsze, wiele z nas nie zastanawia się nad odpowiednim zabezpieczeniem prywatnych plików, które przechowujemy bez żadnej ochrony, przesyłając je lub przechowując na poczcie e-mail bez odpowiedniego hasła. Wciąż wiele użytkowników nie przykłada należytej uwagi do ich ochrony. Z czego to wynika? Niestety wiele użytkowników Internetu uważa, że zagrożenie związane z kradzieżą danych ich nie dotyczy, ponieważ nigdy tego nie doświadczyło. Takie podejście jest bardzo szkodliwe, ponieważ każdy z nas codziennie narażony jest na kradzież danych oraz plików, które wykorzystujemy np. w codziennej pracy.
Jak pokazują statystyki aż 90% haseł, nawet tych bardziej skomplikowanych, można złamać w niespełna 6 godzin. Jak temu skutecznie przeciwdziałać?
Podstawą do wysokiej ochrony naszych kont, plików, a tym samym danych jest dbanie o dwustopniową weryfikację, której uruchomienie jest praktycznie możliwe w każdym serwisie, który przetwarza tysiące danych – zwłaszcza na portalach społecznościowych. Na czym to polega?
Weryfikacja dwustopniowa to druga bariera, zaraz po loginie i haśle, która umożliwia zweryfikowanie użytkownika poprzez wysłanie kodu weryfikującego SMS na podany przy rejestracji numer telefonu. Dlatego, zakładając konta, zwłaszcza na serwisach społecznościowych, zawsze należy zadbać o włączenie właściwego uwierzytelnienia oraz dodatkowo dostępnych zabezpieczeń, aby móc skuteczniej chronić swoje dane.
Co również można uznać za dobrą praktykę w celu minimalizowania ryzyka kradzieży naszego konta?
Kolejnym zabezpieczeniem naszych danych jest systematyczna zmiana naszych haseł oraz stosowanie różnych haseł do różnych stron logowania. Zmiana haseł oraz stosowanie różnych ich wariantów do każdej z używanej przez nas stron minimalizuje ryzyko ich kradzieży. Dlaczego? Większość serwisów informuje nas w sposób mailowy o próbie logowania się na nasze konto z konkretnego urządzenia oraz lokalizacji, prosząc nas o potwierdzenie, czy logowanie było przez nas kontrolowane. Systematyczna zmiana haseł pozwala przeciwdziałać kolejnym próbą włamania się na konto, które mogą powtórzyć się w przyszłości.
Na koniec, w celu odpowiedniego szyfrowania naszych plików warto używać tzw. menadżera haseł, który umożliwia zarządzanie naszymi danymi uwierzytelniającymi. Narzędzie to skutecznie oraz bezpiecznie przechowuje bazę naszych danych oraz zabezpiecza je odpowiednio zaszyfrowanym hasłem.