Skip to main content

Co to jest certyfikat SSL?

Odwiedzając codziennie strony internetowe, zawsze pozostawiamy po sobie jakiś ślad. Logując się w panelu użytkownika, korzystając z bankowości internetowej, dokonując płatności w sklepie on-line. Dokonanie wszystkich tych czynności wymaga od nas podania wielu danych, które są przetwarzane przez administratora strony. W takim momencie wiele użytkowników Internetu zastanawia się, czy witryny internetowe, które odwiedzają na pewno są bezpieczne.
Jak to sprawdzić?

W dobie zaostrzonej polityki RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), niezwykle istotne jest zadbanie o to, aby nasza strona, czy to witryna firmowa, czy sklep internetowy były odpowiednio zabezpieczone. Ochrona danych naszych klientów oraz użytkowników Internetu powinna być dla nas priorytetem, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby nasza marka była wiarygodna i godna zaufania.

Jak zadbać o właściwe zabezpieczenie strony?

Pierwszym krokiem w stronę odpowiedniego zabezpieczenia naszej witryny jest instalacja certyfikatu SSL (Secure Socket Layer). Protokół ten szyfruje dane w Internecie i umożliwia bezpieczne przesyłanie danych w obiegu: przeglądarka internetowa – serwer – strona internetowa. Dzięki takiemu przepływowi, dane użytkowników są odpowiednio szyfrowane, a nasza strona wyświetlana jest jako bezpieczna i przyjazna dla użytkownika.

Instalacja protokołu sieciowego SSL umożliwia również szyfrowanie przesyłanych danych wiadomości e-mail oraz danych wychodzących bezpośrednio za pomocą serwera FTP.

Zastosowanie certyfikatu SSL uwiarygodnia tożsamość naszej firmy i jest uniwersalnym oraz jednym z najbardziej powszechnych sposobów na szyfrowanie danych. Certyfikat SSL stał się wręcz wymogiem do tego, aby nasza witryna internetowa spełniała standardy bezpieczeństwa jej użytkowników.

Jak użytkownik rozpozna czy strona posiada protokół SSL?

To, czy strona wykorzystuje protokół SSL jest od razu widoczne dla jej użytkownika. Po pierwsze, po wejściu na stronę, która nie jest zabezpieczona protokołem sieciowym, użytkownik otrzymuje – najczęściej przez program atywirusowy – alert z informacją, że połączenie nie jest szyfrowane, a strona może być dla jego danych niebezpieczna. Po drugie, jeśli certyfikat jest zainstalowany, użytkownik może to zweryfikować po symbolu zamkniętej kłódki, który widnieje po lewej stronie paska adresu. Po trzecie, w adresie strony będzie widoczny przedrostek https://, gdzie s będzie oznaczało szyfrowanie, co poinformuje użytkownika o korzystaniu z bezpiecznego połączenia.

Dlaczego warto instalować certyfikat SSL?

Korzystanie z certyfikatu SSL jest ważne z uwagi na wizerunek naszej marki. Odpowiednio zabezpieczona strona, to przede wszystkim odpowiednie bezpieczeństwo danych, zarówno użytkowników, jak i jej administratora. Używanie protokołu sieciowego potwierdza autentyczność naszej marki, a także świadczy o odpowiedzialnym i profesjonalnym podejściu do Klienta.