Skip to main content

Wśród dostępnych systemów operacyjnych na rynku, jednym z najpopularniejszych jest Windows. Większość użytkowników korzysta z niego w szkole, pracy, a także ma go zainstalowanego na komputerze domowym. Nie ma się czemu dziwić, w końcu każdy nowy sprzęt, jeśli nie jest produktem firmy Apple, ma automatycznie wgranego Windowsa.

Jednak warto pamiętać, że na rynku są dostępne systemy, które również pozwalają na wygodną i komfortową pracę oraz często mogą pomóc w przyśpieszeniu działania komputera czy laptopa. Do takich oprogramowań należy Linux.

Co to jest Linux?

Sam Linux to tylko jądro systemu operacyjnego, które umożliwia powiązanie aplikacji z używanym sprzętem. Kompletnym systemem operacyjnym, które bazuje na jądrze Linux jest dystrybucja Linuxa, czyli rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych.

W przeciągu 28 lat budowania i doskonalenia Linuxa, dystrybucja powiększała się o nowe rodzaje, w ramach których możemy wskazać:

  1. Mandriva Linux
  2. Arch Linux
  3. openSUSE
  4. Debian
  5. Fedora
  6. Ubuntu

Każda z dystrybucji różni się wyglądem oraz funkcjonalnością. Większość z nich charakteryzuje się dosyć prostym wyglądem, a także intuicyjną obsługą.

Jakie są największe zalety korzystania z Linuxa?

Linux, obok wspomnianej prostoty obsługi, wyróżnia się również tym, że jest w pełni darmowy i jest dostępny do pobrania z oficjalnej strony producenta. Dodatkowo wszystkie programy, które wspierane są przez ten system działają na zasadzie licencji Open Source, co oznacza, że każdy z nich jest dla użytkownika darmowy. Kolejnym powodem, dla którego warto zastanowić się nad korzystaniem z tego systemu operacyjnego jest jego stabilność oraz niskie zagospodarowanie przestrzeni dyskowej. Oprogramowanie jest bardzo proste, a co za tym idzie nie wymaga kilkunastu dodatkowych sterowników oraz aplikacji wspierających jego działanie. Dlatego też poleca się instalację tego oprogramowania na starszych komputerach oraz laptopach, bowiem w większości przypadków instalacja Linuksa przyśpiesza pracę sprzętu. Kolejną zaletą tego system jest także odporność na wirusy. Korzystanie z Linuksa jest bardzo bezpieczne i nie wymaga instalacji dodatkowych programów antywirusowych.

Czy warto korzystać z Linuxa?

Na pewno warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferują poszczególne rodzaje dystrybucji Linuxa i ocenić, która z nich będzie odpowiednia dla naszego zapotrzebowania. Na pewno w przypadku nagłej potrzeby odświeżenia przestarzałego sprzętu i poprawy jego szybkości, a także wydajności, warto zastanowić się nad zmianą systemu właśnie na Linuxa, ponieważ, jak zostało wspomniane powyżej, system ten skutecznie poprawia szybkość i wydajność starego sprzętu komputerowego.