Skip to main content

Ochrona naszego laptopa to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa naszych danych, dokumentów, loginów, haseł, czy też biblioteki zdjęć i innych plików. Jak możemy ochronić nasz komputer przed zawirusowaniem oraz instalacją złośliwego oprogramowania?

Najważniejszą i sprawdzoną ochroną komputera jest oprogramowanie antywirusowe, które skutecznie ochrania oraz zapobiega zainfekowaniu laptopa groźnymi plikami.

Jak działa system antywirusowy?

Działanie antywirusa opiera się na kilku kluczowych czynnościach, które pozwalają na dokładną analizę, skanowanie, a następnie wykrycie niepożądanych aktywności, które mogą być groźne dla bezpieczeństwa naszych danych, przechowywanych w laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Podstawą działania programu antywirusowego jest skanowanie plików, które zapisujemy na komputerze. Skanowanie może być wykonywane samoczynnie – przez program – ze wskazaną częstotliwością lub poprzez wywołanie polecenia skanowania na żądanie. Skanowanie samoczynne przeszukuje nasz komputer i analizuje bieżące sytuacje, co umożliwia wychwycenie antywirusowi potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych. Skanowanie na żądanie analizuje dostępne pliki zapisywane na dysku lub pamięci zewnętrznej, weryfikując je pod kątem niebezpieczeństwa.

Kolejną czynnością wykonywaną przez antywirusa jest monitorowanie funkcji DOS i BIOS, co pozwala na wykrywanie zagrożeń przed i po działaniu wirusa, które wykonywane są na dyskach. Monitoring czynności pozwala na stałą analizę potencjalnych zagrożeń i wcześniejsze wykrycie wirusów na naszym laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Następnym działaniem programu antywirusowego jest wykrywanie wirusa i przeanalizowanie jego kodu, a następnie szukanie w zasobach dostępnych danych na urządzeniu, wyśledzenie podobnych zagrożeń, które nie zostały wykryte poprzez wcześniejsze skanowanie.

Po wykonaniu skanowania oraz analizy niebezpiecznych plików, system antywirusowy odizolowuje je od pozostałych plików i wdraża tzw. kwarantannę, podczas której oprogramowanie usuwa kod wirusa i uwalnia od niego zainfekowane pliku lub w przypadku zaawansowanego zagrożenia usuwa całość błędnych plików.

Jaki program antywirusowy wybrać?

W celu skutecznej ochrony naszego komputera, warto przetestować sprawdzone, ale i bieżąco aktualizowane oprogramowanie antywirusowe, które wychwyci nawet nowo powstałe zagrożenia. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt antywirusów, wśród najbardziej popularnych możemy wymienić: Avast, Norton Antywirus, ESET NOD32, AVG, Kaspersky. Wiele z dostępnych programów działa na darmowej licencji, co umożliwia już ochronę naszego komputera na podstawowym poziomie.