Raspberry pi, czym jest i co potrafi to niepozorne urządzenie? O tym w dzisiejszym wpisie.
Raspberry pi, to minikomputer, który został wymyślony po to, aby wspierać podstawową naukę informatyki. Urządzenie po raz pierwszy pojawiło się na runku 29 lutego 2012 roku. Jednak po tych 10 latach ten niepozorny minikomputer ma już swoje szerokie zastosowanie oraz wykorzystywany jest nie tylko do obsługi systemów operacyjnych.
Jak działa Raspberry pi?
Komputerek oparty jest na układzie Broadcom BCM2835, który składa się z procesora ARM1127JZF-S. To, czym różni się Raspberry PI od swoich większych braci – komputerów PC, to fakt, że nie posiada dysku twardego. Jednak przechowywanie danych na tych małym urządzeniu jest jak najbardziej możliwe, ponieważ malinka posiada złącze dla kart SD oraz wejście USB, które umożliwia podłączenie wybranego nośnika danych.
Obsługa Raspberry możliwa jest dzięki systemom operacyjnym Linux, a także – od niedawna – Windows 10.
Co je wyróżnia?
Ten minikomputer, choć wielkością przypomina pudełko kart do gry, posiada niemal takie same możliwości operacyjne, jak zwykły komputer stacjonarny. Dzięki niemu możesz korzystać z Internetu, porozumiewać się przez komunikatory internetowe, pracować, pisać artykuły, czy nawet oglądać filmy i seriale.
To, co najlepsze w Raspberry pi, to oczywiście jego rozmiar, który pozwala na zabranie komputera ze sobą w każde miejsce, bez potrzeby dźwigania kilku dodatkowych kilogramów sprzętu. Dodatkowo, urządzenie to umożliwia również stworzenie domowego lub nawet firmowego serwera, które będzie monitorowało oraz obsługiwało pozostałe urządzenia, jak np. monitoring lub router sieciowy.
Dla kogo?
Raspberry pi jest przeznaczony dla każdego użytkownika. Jego szerokie zastosowanie będzie idealne zarówno dla osoby, która ceni sobie komfort pracy z każdego miejsca lub potrzebuje szybkiego dostępu do danych, arkuszy kalkulacyjnych, jak i hobbysty, który pasjonuje się informatyką i robotyką.
Ile kosztuje?
Ceny Raspberry pi różnią się w zależności od rodzaju i modelu urządzenia. Aktualny kryzys na rynku półprzewodników również nie wpływa korzystnie na jego wartość, jednak podstawowe modele możemy już dostać w kwocie od 250 zł. To, co najistotniejsze – niestety obecnie na rynku polskim jest bardzo duży problem z dostępnością tego urządzenia, dlatego najlepiej jest szukać swojego minikomputera na serwisach zagranicznych.