Skip to main content

Korzystanie na co dzień z telefonu komórkowego jest dla każdego z nas czymś zupełnie naturalnym, oczywistym i również potrzebnym. Jednak, przez to, że dostęp do telefonu mamy na wyciągnięcie ręki, często zapominamy o tym, jak łatwo możemy zagrozić bezpieczeństwu naszych danych, które gromadzimy na naszych smartfonach.

Jakie zagrożenia mogą na nas czyhać?

Nasze telefony, a raczej dane, które na nich gromadzimy mogą być dla złodziei bardzo interesujące. Często bowiem to telefony służą nam do logowania się do banku, dokonywania płatności elektronicznych, korzystania z maila i wielu innych czynności, które kiedyś realizowaliśmy tylko za  pomocą komputera. Niestety część z nas zapomina o tym, że dane, które udostępniamy na telefonie mogą być łatwo udostępnione hakerom oraz oszustom, którzy stosują chociażby techniki phishingu oraz wysyłają SMS z linkiem do fałszywego oprogramowania.

Wiele z nas korzysta również z aplikacji weryfikujących naszą tożsamość, popularne do tego stały się dedykowane aplikacje, w których możemy dodać swoje prawo jazdy, dowód osobisty oraz wiele innych dokumentów, których kradzież może nas sporo kosztować.

Jak się chronić przed kradzieżą danych ze smartfona? 

  1. Podstawową ochroną dla Twojego telefonu jest zainstalowanie odpowiedniego programu antywirusowego.
    Niestety wciąż nie jest to popularna metoda zabezpieczenia danych wśród użytkowników telefonów, ponieważ sporo z nich uważa, że instalowanie antywriusa na telefonie nie jest potrzebne. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ część naszych danych, jak chociażby zdjęcia, filmy, czy też dokumenty przechowujemy na dyskach wirtualnych (tzw. chmurze), a więc logując się na dysk na telefonie za pośrednictwem łącza WiFi narażamy swoje dane na niebezpieczeństwo.
  1. Pobieraj aplikacje ze sprawdzonych źródeł.
    Kolejną metodą wzmacniającą ochronę telefonu jest pobieranie aplikacji tylko ze znanego nam źródła. Nie należy ściągać aplikacji, do których otrzymaliśmy dostęp z linku zewnętrznego (który nie przekierowuje do sklepu), ponieważ często mogą to być zawirusowane apki. Sprawdzonymi źródłami są w tym wypadku – dla systemu Android – sklep Play, a dla iOS – App Store.
  1. Nie otwieraj linków, które dostajesz w SMS.
    Niestety coraz więcej użytkowników otrzymuje SMS, które zawierają link przekierowujący do nieznanej strony lub służący do pobrania jakiejś aplikacji. Jest to coraz bardziej powszechna metoda oszustwa. Kliknięcie w link od nieznanego nadawcy, może nas kosztować utratę danych.
  1. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach.
    Oprogramowanie w telefonie może mieć wiele luk, w tym w jego zabezpieczeniach, co skutecznie wykorzystują hakerzy, dlatego aby minimalizować ryzyko zagrożenia wycieku danych, należy systematycznie je aktualizować.
  1. Lepiej unikaj otwartych i niezabezpieczonych sieci WiFi.
    Niezabezpieczone sieci WiFi są łatwą drogą do wykradzenia danych przez oszustów. Niestety nie wszyscy użytkownicy stosują zasadę ograniczonego zaufania i logują się na różnego rodzaju platformy poprzez publiczną sieć WiFi. Korzystanie z poufnych loginów w takiej sieci kończy się często kradzieżą danych i ich szerokim udostępnianiem.