Skip to main content

Światowa pandemia przyniosła wiele zmian dla każdej z branż. Często były to zmiany negatywne, prowadzące do zwolnień pracowników oraz powolnym zamieraniem przedsiębiorstw. Wbrew pozorom w niektórych przypadkach były to również zmiany na lepsze, prowadzące do otwarcia się na nowe możliwości biznesowe, rozszerzenie swojej działalności, a także dające możliwość skupienia się na tych obszarach działań, które w dłuższej perspektywie również chciano rozwinąć, ale nigdy nie było ku temu możliwości. Jedno jest pewne, pandemia przeniosła pracowników z fotela biurowego na fotel w domu, zmuszając większość z nich do pracy zdalnej.

Zalety pracy zdalnej

Jaka rzeczywistość by nie była, do nowego stylu oraz sposobu pracy należało przywyknąć i zaaranżować w swoim mieszkaniu miejsce do pracy, które pozwalało na wykonywanie obowiązków służbowych bezpośrednio z miejsca za mieszkania. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno oszczędność czasu, którą zyskujemy dzięki niedojeżdżaniu do pracy środkami komunikacji publicznej czy samochodem. Dzięki pracy zdalnej, można dość elastycznie planować swój dzień, znajdując w nim dodatkowy czas na inne aktywności. Dodatkowo, praca zdalna to duża wygoda. Nie trzeba wychodzić codziennie rano do biura, tylko pracować komfortowo oraz wygodnie w zaciszu własnego domu lub mieszkania. Zaletą takiego sposobu pracy jest również możliwość większego wynagrodzenia z tytułu oszczędności, jakie zyskuje pracodawca na utrzymaniu biura firmy. Część firm, choć nie jest to regułą, zwraca swoim pracownikom za opłaty medialne, związane z wykorzystywaniem prądu oraz prywatnego Internetu. Taka opcja pracy jest na pewno dedykowana wolnym zawodom, które zajmują się przetwarzaniem danych, usługami IT, SEO oraz tłumaczeniami.

Wady pracy zdalnej

Obok wyżej wymienionych plusów pracy z domu są też oczywiście wady takiego rozwiązania. Jedną z nich jest duża samodyscyplina. Jeśli nie narzucimy sobie konkretnego planu działania oraz nie będziemy pilnować terminów, praca zdalna może okazać się naszym największym wrogiem, który, mimo swojej elastyczności, osłabia zdecydowanie naszą wydajność. Drugą sprawą jest brak odpowiedniej higieny pracy, związanej z nadmiernym mieszaniem życia zawodowego z prywatnym. Jeśli zaczynamy wykonywać swoją pracę w miejscu, w którym na co dzień mieszkamy, może być nam trudno wygospodarować sobie przestrzeń
i wykorzystywać ją jako domowe biuro. Obok powyższych, kolejną wadą pracy na zdalnym jest również brak kontaktów ze współpracownikami. Mimo, że nasze służbowe obowiązki wymagają na co dzień kontaktu z kolegami z biura, to może nam na dłuższą metę doskwierać poczucie samotności.

Jak widać, praca zdalna, tak jak większość aspektów ma swoje wady i zalety. Rozwiązanie to jest przede wszystkim odpowiednie dla pracowników, którzy w swojej pracy wykorzystują głównie komputer. Nie sprawdzi się ona w każdej branży, ale jest na pewno furtką do poszerzenia profilu swojej dotychczasowej działalności, a także sprzyja wygenerowaniu oszczędności np. związanej z brakiem potrzeby wynajmowania dodatkowej przestrzeni biurowej.