Skip to main content

Zapisywanie loginów, haseł oraz numeru PIN na kartce, to zdecydowanie nietrafiony pomysł, jeśli zależy nam na skutecznej ochronie naszych danych. Przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek zgubił lub zapodział kartkę, na której zapisał swoje dane dostępowe. To, że nie jest to również najskuteczniejsza metoda przechowywania poufnych haseł dostępu, potwierdza jej niskie bezpieczeństwo oraz powszechny dostęp do nich osób trzecich. Dlatego, aby mniej przejmować się zapamiętywaniem hasła, a następnie jego przechowywaniem, warto skorzystać z menadżera haseł, czyli programu, który umożliwia zarządzanie jego użytkownikowi ważnymi danymi i to nie tylko hasłami.

Jak działa menadżer haseł?

Działanie tego programu można przyrównać do wirtualnej szuflady, która – w przeciwieństwie do jej odpowiednika w prawdziwym życiu – nie jest narażona na fizyczną kradzież. Menadżer haseł pozwala na przechowywanie oraz zarządzanie danymi uwierzytelniającymi, takimi jak konta, hasła, kody PIN oraz inne istotne informacje, które stanowią dla użytkownika dane wrażliwe.

Działanie menadżera haseł opiera się zasadniczo na oprogramowaniu kryptograficznym.  Program tworzy plik bazy, który użytkownik zabezpiecza hasłem głównym. Hasło to jest daną krytyczną, co oznacza, że w przypadku jego zgubienia, użytkownik nie będzie wstanie odzyskać dostępu do swojej bazy danych. Zapomnienie hasła głównego dla użytkownika oznacza spory problem, ale dla ochrony jego danych dostępowych jest najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed włamaniem się do programu.

Po utworzeniu bazy, program tworzy listę identyfikatorów oraz haseł, za pomocą których logujemy się na konta w banku, serwisy społecznościowe oraz inne portale, których dane dostępu chcemy trzymać w jednym miejscu. Wszystkie te pliki zostają następnie przez program odpowiednio zaszyfrowane, dzięki czemu żadne inne, podobne oprogramowanie nie odczyta ich obrazu. Dodatkowo, wszystkie działania, które wykonujemy w programie również są szyfrowane za pomocą odpowiednich algorytmów, co uniemożliwia prześledzenie historii zmian np. w zakresie hasła do konta, za pomocą którego użytkownik loguje się do bankowości elektronicznej.

Czy warto korzystać z menadżera haseł?

W dobie postępującej informatyzacji oraz w związku z możliwością załatwiania istotnych dla użytkownika spraw (np. urzędowych) za pośrednictwem Internetu, posiadanie jednego hasła do wszystkich naszych kont jest bardzo lekkomyślne oraz niebezpieczne. Z kolei zapamiętanie wszystkich loginów oraz haseł, których na co dzień używamy jest dla przeciętnego człowieka zazwyczaj niemożliwe oraz obciążone większym prawdopodobieństwem popełnienia błędu. Dlatego korzystanie z oprogramowania, które szyfruje nasze dane wrażliwe oraz umożliwia tworzenie silnych haseł jest rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym oraz skutecznym.

Warto korzystać z takich narzędzi jak menadżer haseł lub pęk kluczy, ponieważ ich wykorzystywanie może uchronić nas w przyszłości przed kradzieżą danych dostępowych, a co za tym idzie poufnych informacji, które mogą realnie zagrażać naszemu cyberbezpieczeństwu.