Skip to main content

Czym się kierować przy zakupie nowego laptopa?

Kupowanie nowego sprzętu komputerowego powinno być poprzedzone odpowiedzią na pytania: do czego używamy komputer oraz jakie są nasze potrzeby z nim związane?. Kolejnym krokiem do znalezienia idealnego sprzętu jest odpowiedni research.

Szukanie laptopa bądź komputera uzależnione jest od naszych preferencji. Osoby, które potrzebują sprzętu do pracy mobilnej będą raczej rozglądały się za laptopem, który będzie ich narzędziem pracy. Parametry takiego komputera nie muszą być wygórowane, w tym przypadku głównie będą liczyć się: szybkość uruchamiania, czas pracy na baterii oraz ogólnie pojęta wydajność. Z kolei użytkownicy, którzy potrzebują nowego sprzętu komputerowego do rozrywki, w tym do grania w najnowsze gry, czy też oglądania filmów i seriali, będą potrzebowały sprzętu, który będzie charakteryzował się większą wydajnością.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego sprzętu?

Najważniejszymi częściami, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze nowego urządzenia jest procesor, pamięć RAM oraz dysk. Informacja o nich da już nam jasną wskazówkę, czy wybrany laptop będzie spełniał nasze wymagania.

Informacja o ilości rdzeni w procesorze pozwoli nam ocenić wydajność naszego nowego laptopa. Informacja o ilości pamięci RAM w wybranym przez nas laptopie pozwala z kolei na ocenę, jak szybko może pracować komputer. Oczywiście im więcej pamięci, tym komputer będzie szybszy i będzie umożliwiał otwarcie oraz pracę na kilku programach jednocześnie. Przy zakupie nowego urządzenia warto również zwrócić uwagę na rodzaj wbudowanego dysku. Dostępne dyski na rynku to HDD oraz SSD. Dysk HDD cechuje duża pojemność, natomiast dysk SSD szybkość. Wybór dysku zależy od naszych potrzeb – jeśli zależy nam na przechowywaniu dużej ilości baz danych, to dysk HDD będzie odpowiedni, jeśli natomiast chcemy pracować na szybkim sprzęcie, lepiej wybrać ten drugi.

Jak i gdzie szukać sprawdzonych informacji dotyczących zakupu nowego laptopa?

Informacji o sprzęcie komputerowym najlepiej szukać w Internecie. W sieci dostępnych jest mnóstwo serwisów internetowych, na których możemy porównać interesujące nas urządzenia. Jeśli mamy jakiś przedział cenowy lub konkretną markę, którą chcemy koniecznie wybrać, dostępne porównywarki cen również nam w tym pomogą.

W wyborze nowego laptopa pomocne również mogą być dostępne recenzje interesujących nas modeli, a także opinie użytkowników dostępne na wielu forach internetowych.