Skip to main content

Epidemia Covid-19 niestety nie zwalnia tempa, a co za tym idzie, większość pracowników wciąż wykonuje swoją pracę z domu. Czy praca zdalna przyczyniła się do wzrostu cyberprzestępczości?

Według dostępnych danych zebranych przez INTERPOL wzrost ataków hakerskich w minionym roku odnotowano na poziomie 569%. Co się do tego przyczyniło? Według raportu głównym źródłem wycieku danych było niezabezpieczone połączenie internetowe, słabe hasła oraz nieautoryzowany dostęp zdalny do plików firmowych umieszczonych w chmurze, a także wykorzystywanie prywatnych komputerów do łączenia się z siecią firmową.

Część z firm, które nie miały w codziennej praktyce przećwiczonej pracy zdalnej, niestety nie zdało egzaminu z prawidłowego zadbania o bezpieczeństwo swoich danych. Dynamicznie postępująca epidemia nie ułatwiała tego zadania, a rozwiązania informatyczne, których zastosowanie sprawdzało się w pracy stacjonarnej, nie okazały się wystarczające dla pracy wykonywanej z domu.

Trzeba pamiętać, że nie tylko źle zabezpieczone dane stały się furtką do kradzieży dla hakerów, ale również nieodpowiednie zarządzanie systemem dysku wirtualnego, na którym współdzielono pliki oraz dokumenty firmy.

Co przyczynia się do wzrostu zagrożenia atakiem hakerskim w pracy zdalnej?

  1. Uśpiona czujność

Wykonując pracę z domowego zacisza, nasza czujność na niebezpieczeństwa związane z ewentualnym przejęciem plików przez cyberprzestępców bywa uśpiona. Jest to dosyć naturalne zjawisko, które wynika m.in. bardziej swobodnego podejścia do czasu i sposobu wykonywanych obowiązków służbowych.

  1. Brak odpowiednich zabezpieczeń współdzielonych plików

Nieodpowiednie podejście do właściwych zabezpieczeń oraz kontroli adresatów współdzielonych plików, a także brak systematycznej zmiany haseł, zwiększa zagrożenie kradzieży danych.

  1. Nieautoryzowany dostęp do pulpitu zdalnego

W pracy zdalnej, „przejmowanie” pulpitu np. przez firmowego informatyka w celu naprawienia powstałej awarii jest rozwiązaniem bardzo powszechnym, Niestety takie praktyki są również zaproszeniem dla hakerów, którzy podszywając się pod informatyki z firmy, mogą dokonywać instalacji złośliwego oprogramowania oraz wykradania danych.

Jak temu przeciwdziałać?

W celu zapobiegania zagrożeniu wycieku danych, należy podjąć odpowiednio wcześniej środki zaradcze. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie profesjonalnej ekspertyzy systemów informatycznych firmie, która zbada bezpieczeństwo funkcjonujących zabezpieczeń oraz zaproponuje plan działania służący wdrożeniu nowych rozwiązań, które wzmocnią bezpieczeństwo danych. Komu zlecić taką usługę? Najlepiej firmom, które posiadają duże doświadczenie we wdrażaniu systemów informatycznych w firmach oraz, które zajmują się kompleksową obsługą IT wielu przedsiębiorstw. Dzięki skorzystaniu z oferty sprawdzonych partnerów, otrzymujemy gwarancję prawidłowych i  przetestowanych rozwiązań informatycznych dla naszej firmy.