Skip to main content

Najczęstszymi przyczynami skasowania ważnych danych są m.in. awaria dysku twardego, błąd systemu, wirusy, przypadkowe usunięcie lub nieważność użytkownika. Jest to sytuacja kłopotliwa i często prowadzi do poważnych konsekwencji. W takim przypadku należy działać szybko. Dowiedz się, co robić aby uratować utracone pliki i dane firmowe.

Utrata danych na dysku – co zrobić?

Często na dyskach przechowujemy nie tylko sentymentalne zdjęcia, ale także ważne dokumenty firmowe, czy programy, które są niezbędne w pracy. Skasowanie tych danych spowodowane awarią dysku albo nieuwagą, może prowadzić do konsekwencji w działaniu przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach skasowane pliki da się jeszcze uratować przez profesjonalne odzyskiwanie danych. Jeśli nie masz o tym pojęcia, to nie próbuj na własne rękę działań, które w efekcie mogą doprowadzić do bezpowrotnego utracenia plików. Zgłoś się do nas – pomożemy ci odzyskać utracone dane.

Czy można odzyskać dane z tysku twardego?

Dane można odzyskać niemal z każdego dysku twardego (w tym SSD), a także kart pamięci i innych nośników. Udaje się odzyskać sporo plików (niekiedy nawet całość). Usunięte dane firmy, na przykład przez nieumyślne opróżnienie kosza, w którym były ważne pliki, jeszcze funkcjonują na dysku, jednak nie są widoczne dla użytkownika. Istnieją, ale są gotowe do zapisania na nich nowych danych, dlatego tak ważne jest, aby nie wykonywać żadnych działań, czy wgrywać do pamięci świeżych plików. W takim przypadku trzeba szybko działać, np. poprzez próbę odzyskiwania danych darmowymi programami.

Pliki w koszu

Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy sprawdzić, czy skasowane pliki nie znajdują się w koszu. Być może całość została przypadkowo usunięta i jest w koszu – o ile ten nie został wcześniej opróżniony. Jeśli tak się nie stało, to próba odzyskiwania danych jest bardzo prosta.

  1. Wejdź w kosz.
  2. Wybierz opcje „przywróć”.
  3. Przejdź do folderu, z którego zostały usunięte pliki i sprawdź, czy tam się pojawiły.

Dane utracone przez sformatowanie dysku

Jak odzyskać pliki, które zostały usunięte przy formatowaniu dysku? Czy jest to w ogóle możliwe? Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy na dysku nie były po formacie wykonywane inne czynności (np. wgrywanie świeżych danych czy instalowanie systemu). Niestety, w wielu przypadkach na dyskach przeprowadzana jest reinstalacja systemu, która powoduje utratę danych firmowych. Dlatego próba ich odzyskania jest możliwa, jeśli w międzyczasie zorientujemy się, że na dysku jest wiele plików, których nie chcemy utracić. Laik nie powinien na własną rękę próbować odzyskiwać plików ze sformatowanych dysków twardych, tylko skorzystać z pomocy serwisu IT.

Zalany dysk twardy

Może zdarzyć się i tak, że dysk, np. ten zewnętrzny, zostanie zalany. Nie należy wtedy absolutnie dokonywać próby osuszenia go suszarką lub ryżem. Takie działanie może doprowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia dysku, który będzie się już tylko nadawał do wyrzucenia.

Odzyskiwanie danych z dysku Bydgoszcz

Dyski twarde czy karty pamięci nie są urządzeniami niezawodnymi. Użyte w nich komponenty po aktywnej eksploatacji mogą się zużywać i powodować awarie. Ważne dane firmowe mogą zostać także usunięte przez zalanie lub własną nieuwagę. Niejednokrotnie jest to przykra sytuacja, która może wiązać się z niemiłymi konsekwencjami.

Dlatego nie należy panikować i podejmować pochopnych działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na już i tak niefortunne zdarzenie. Przede wszystkim – działaj szybko. Zgłoś się do IT -Gramza, pomożemy Ci odzyskać utracone pliki firmowe, a także – jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, pokażemy co zrobić, aby zminimalizować ryzyko utraty ważnych plików w przyszłości (np. backup danych, zapis zdjęć i innych plików na dyskach wirtualnych). Swoje usługi świadczymy w Bydgoszczy i okolicach.