Skip to main content

Biometria to technika umożliwiające dokonywania pomiarów istot żywych oraz rozpoznawania ich na podstawie unikalnych cech fizycznych. Dlaczego mówimy o biometrii w kontekście technologii informatycznych?

Większość z nas używała lub przynajmniej słyszała o zabezpieczeniach, które są wykorzystywane w smartfonach oraz laptopach. Kiedyś jednym z podstawowych zabezpieczeń naszych danych na urządzeniu był PIN, czyli czterocyfrowy kod, który należało wpisać po każdym ponownym uruchomieniu urządzenia. Kolejnym sposobem zabezpieczenia naszych informacji na urządzeniu był wzór, który można było spersonalizować i dostosować do swoich wymagań. Jednak po tych standardowych oraz jak się okazuje, łatwych do złamania zabezpieczeń, przyszła kolej na kolejny krok w stronę skuteczniejszej ochrony urządzeni. Mowa tu oczywiście o identyfikacji biometrycznej, czyli uwierzytelnienia użytkownika na podstawie jego cech unikalnych.

Jakie są biometryczne metody uwierzytelnienia użytkownika?

Najbardziej unikalnymi cechami człowieka są jego linie papilarne, głos oraz rysy twarzy. I to właśnie one są najczęściej wykorzystywane w zabezpieczaniu naszego urządzenia.

Odciska palca czyli touchID

Niemalże każdy nowy smartfon posiada zabezpieczenie poprzez użycie odcisku palca na wbudowanym skanerze. Uwierzytelnienie właściciela urządzenia poprzez tę metodę jest również coraz częściej wykorzystywane w laptopach, a także innych urządzeniach przenośnych. Czy metoda jest skuteczna? Chciałoby się powiedzieć, że na pewno tak, skoro linie papilarne to nasza unikalna cecha. Jednak i ją da się podrobić i oszukać urządzenie. Co prawda, potrzeba do tego paru akcesoriów, ale nie jest to niemożliwe i niestety, coraz częściej praktykowane.

Rozpoznawanie głosu

To kolejne zabezpieczenie, które wzmacnia ochronę urządzenia. Smartfon lub laptop uruchamia się po komendzie jego właściciela. Jednak, aby tak się stało, zabezpieczenie tą metodą urządzenia wymaga wcześniejszej i dokładnej weryfikacji. Wadą tej identyfikacji jest często jej niedopracowanie oraz uniemożliwienie odblokowanie urządzenia w sytuacji, gdy w otoczeniu głos użytkownika jest niesłyszalny oraz zakłócany przez inne hałasy.

Rozpoznawanie twarzy

Zabezpieczenie to opiera się na fotografii twarzy, której obraz zostaje przekopiowany na kod cyfrowy. Urządzenie skanuje naszą twarz, aby rozpoznać właściwego użytkownika. To zabezpieczenie również nie zawsze działa prawidłowo. Wystarczy nieodpowiednie światło, które zakłóca odczyt rys lub zły kąt nachylenia głowy, a smartfon lub laptop mogą mieć problem z prawidłowym rozpoznaniem twarzy.

Czy biometria może nasz skutecznie zabezpieczyć przed kradzieżą danych?

Jak widać, niekoniecznie. Jednak w dzisiejszych czasach, w których coraz częściej dochodzi do nadużyć związanych z kradzieżą informacji o użytkownikach, zawsze lepiej korzystać z wieloetapowej weryfikacji właściciela urządzenia. Żadne hasło, pin, czy w końcu, nawet odcisk palca, nie zabezpieczą nas w pełni przed kradzieżą, jednak stosowanie kilku metod identyfikacji jednocześnie może spowolnić działanie złodzieja, a nas – użytkowników uchronić przed kradzieżą.