Skip to main content

Zakup nowego laptopa, to wydarzenie, które cieszy każdego nowego użytkownika. Jednak, aby nasz nowy sprzęt posłużył nam jak najdłużej i jak najlepiej, dobrze na samym początku poświęcić kilka chwil na jego odpowiednią oraz właściwą konfigurację.

Od czego zacząć? 5 testów, które wpłyną na żywotność nowego laptopa.

  1. Stan techniczny

Kupując nowy laptop, zwłaszcza jeśli dostarczył nam go kurier, trzeba pamiętać, aby sprawdzić czy nasze urządzenie nie zostało uszkodzone podczas pakowania i transportu oraz, czy jest ono kompletne. Dokładne sprawdzenie laptopa pozwoli nam wykluczyć ewentualne usterki mechaniczne, które mogą wpływać na działanie komputera. Po sprawdzeniu stanu technicznego, warto zadbać także o odpowiednie umiejscowienie laptopa. Dobrze wybrać miejsce, które będzie nie tylko komfortowe do pracy, ale będzie także bezpieczne dla nowego sprzętu.

  1. Konfiguracja

Po dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego, możemy przejść do konfiguracji urządzenia. Właściwa konfiguracja ma istotny wpływa na późniejsze prawidłowe działanie podzespołów laptopa, a co za tym idzie na jego prawidłową, a także bardziej wydajną pracę w przyszłości. Uniwersalnym krokiem poprzedzającym konfigurację jest podłączenie laptopa do źródła zasilania – zazwyczaj nowe urządzenie nie jest w pełni naładowane, a ściąganie aktualności oraz konfigurowanie wymaga stałego dostępu do źródła zasilania.

Przeprowadzenie wstępnej konfiguracji nie jest procesem trudnym, bowiem każde nowe urządzenie posiada wbudowany kreator, który intuicyjnie prowadzi użytkownika po kolejnych krokach instalacji oprogramowania i sterowników. Proces konfiguracji zawiera w sobie zarówno instalację oprogramowania, jak również podłączenie do naszego laptopa pozostałych urządzeń np. drukarki i skanera.

  1. Podłącz się do sieci

Niektóre etapy konfiguracji wymagają podłączenia do sieci – spowodowane jest to potrzebną pobrania niezbędnych aktualności dla sterowników danego producenta urządzenia. Proces podłączania laptopa do internetu może poprzedzić start kreatora lub pojawić się podczas kolejnych etapów konfiguracji urządzenia. Podłączenie się do internetu pozowli również na dalszą konfigurację innych urządzeń, które mają współpracować z naszym nowym laptopem.

  1. Pobierz program antywirusowy

Sporo nowych urządzeń posiada darmową, zazwyczaj 30-dniowy antywirus, który w pierwszych tygodniach użytkowania ochroni nasz komputer. Jednak warto pamiętać, aby po tym okresie przedłużyć płatną subskrypcję lub wybrać inny atnywirus, który zabezpieczy nasz komputer.

  1. Spersonalizuj wygląd laptopa i ciesz się z jego użytkowania

Po zakończeniu konfiguracji i podłączeniu urządzeń, możesz przejść do spersonalizowania swojego urządzenia pod Twoje upodobania. Wybranie odpowiedniej tapety, kolorów i układu ikon sprawi, że korzystanie z nowego urządzenia będzie dla Ciebie jeszcze bardziej przyjemne.