Skip to main content

Musimy pracować poza siedzibą firmy? Jedyne co jest możliwe to połączenie z firmową siecią internetową. Do tego celu potrzebujemy dostęp do internetu oraz skonfigurowany dostęp do firmy, zarówno na serwerze firmowym jak i na danym urządzeniu np. laptopie, smartphonie, tablecie czy też w komputerze domowym. Oczywiście jest to uzależnione od firmowej polityki, mówiącej kto i na jakich zasadach może mieć dostęp z zewnątrz.

VPN

(ang. Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna) jest to szyfrowany tunel, który pozwala na bezpieczne przesyłanie każdego rodzaju danych, pomiędzy komputerem użytkownika a np. serwerem firmowym przez publiczne łącze internetowe. Transmisja tych danych jest niewidoczna dla osób postronnych (w tym hakerów czy też złośliwego oprogramowania), co pozwala na, bezpiecznie pracować z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Zdalna praca poprzez połączenie VPN to tak naprawdę zdalny dostęp do komputera firmowego. Wystarczy że firmowy komputer zostanie włączony, a my korzystając z łącza VPN możemy w pełni nim sterować. Możliwy jest dostęp do danych oraz do wszystkich systemów informatycznych zainstalowanych w firmie. Połączenie można realizować z każdego urządzenia typu laptop, tablet czy też smartfon na którym jest zainstalowane i odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie do VPN.

Aby móc korzystać z połączenia VPN niezbędne jest zainstalowanie i skonfigurowanie odpowiedniego serwera VPN w firmie oraz odpowiednich aplikacji na urządzeniach, które będą miały zdalny dostęp. Serwer może być zainstalowany na istniejącym serwerze firmowym jako serwer wirtualny.

Korzyści używania VPN

 • Większa elastyczność pracy, nie uzależniona od tego czy siedzi się fizycznie w firmie.
 • Dostęp do zasobów firmy z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
 • Dostęp z każdego rodzaju urządzenia. Aplikację umożliwiającą połączenie do sieci firmowej można zainstalować praktycznie na każdym urządzeniu z dowolnym systemem operacyjnym.
 • Bezpieczna szyfrowana komunikacja. Cały ruch internetowy przechodzi wtedy pomiędzy naszym urządzeniem -> serwerem firmowym -> i docelowym serwisem internetowym, bez możliwości przejęcia transmisji.
 • Dobra ochrona prywatności w sieci i zmniejszenie stopnia, w jakim jesteśmy śledzeni w sieci przez różne podmioty.
 • Szyfrowanie całego połączenia sieciowego i tym samym zabezpieczenie przesyłanych danych przez Internet.
 • Możliwość ominięcia geoblokad.
 • Możliwość ominięcia blokad stron i różnych sposobów cenzury stron internetowych.
 • Bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi.
 • Możliwość szybkiej i prostej zmiany adresu IP.
 • Zabezpieczenie przed atakami DDoS. Ataki typu DDoS polegają na blokowaniu połączenia internetowego wysyłanymi masowo zapytaniami.

IT-Gramza oferuje instalację i konfigurację serwera VPN oraz konfigurację urządzeń, które mają mieć dostęp do sieci firmowej.