Skip to main content

Czy istnieją inne sposoby na to, aby jeszcze bardziej ochronić nasze dane i zwiększyć skuteczność ich bezpieczeństwa? Hasło, weryfikacja kilkuetapowa, używanie biometrii, czy to wszystko, co pomaga nam w ochronie naszych kont? Okazuje się, że nie tylko. Dane możemy również chronić kluczem U2F. Co to takiego i jak go używać? O tym w dzisiejszym wpisie.

Klucz U2F, to zabezpieczenie zewnętrzne, które wyglądem przypomina nośnik danych typu pendrive. Urządzenie to wyposażone jest w port USB i to dzięki niemu, klucz może spełniać funkcje zabezpieczającą.

Jak to działa?

Korzystanie z klucza U2F możliwe jest po podłączeniu go do portu USB, dlatego jeśli mowa o jego używaniu, do jego aplikacji niezbędne jest korzystanie z urządzenia, które jest wyposażone właśnie w takie wejście. Klucz, po podłączeniu do komputera umożliwia zalogowanie się do bankowości elektronicznej lub serwisów społecznościowych. Dane zawarte w kluczu są programowane i kodowane, dzięki czemu nasze loginy oraz hasła są odpowiednio szyfrowane, a dzięki temu bezpieczne.

W celu używania klucza, na początku musimy połączyć serwis do którego chcemy się logować za pomocą U2F oraz uwierzytelnić nasz dostęp poprzez użycie hasła. Obecnie wiele programów oraz serwisów umożliwia dodanie do serwisu klucza i wykorzystywanie weryfikacji dwuetapowej.

Czy klucz U2F zastępuje hasło?

Używanie klucza zdecydowanie wzmacnia nasze bezpieczeństwo w Internecie, ale nie stanowi rozwiązania, które będzie zastępowało inne rodzaje weryfikacji użytkownika. Korzystanie z niego, jako dodatkowego zabezpieczenia jest możliwe tylko, jako drugi etap uwierzytelnienia. Oznacza to, że aby się zalogować do naszego konta, i tak musimy pamiętać o haśle. Jednak, właśnie dzięki temu, że klucz stanowi kolejny etap weryfikacji, pozwala uniknąć obawy o to, że w przypadku jego zgubienia, nasze dane będą zagrożone.

Ile kosztuje takie urządzenie?

W zależności od specyfikacji danego urządzenia, ceny kluczy bezpieczeństwa zaczynają się od 100 zł, a kończą nawet na 270 zł. Cena klucza uzależniona jest od jego producenta oraz od tego, czy dane urządzenie posiada NFC – kolejny sposób na podłączenie go do wykorzystywanego przez nas sprzętu.

Korzystanie z klucza bezpieczeństwa – warto czy nie?

Wzmożona oraz odpowiednia ochrona naszych danych zawsze wzmacnia ich bezpieczeństwo oraz zmniejsza ryzyko ich kradzieży. Dlatego, jeśli zależy nam na odpowiedniej ochronie naszych kont oraz chcemy spać trochę bardziej spokojnie, warto rozważyć zakup klucza U2F. Inwestycja w to urządzenie może uchronić nas przed utratą naszych kont oraz pieniędzy.