Praca informatyka lub na stanowisku specjalisty IT, to nie tylko – w dużym uproszczeniu – umiejętność obsługi oraz naprawy środowiska informatycznego, ale to przede wszystkim praca jednocześnie bardzo indywidualna, ale nastawiona także na umiejętność komunikacji i współpracy z klientem.
Jaki zasób kompetencji zawodowych powinien posiadać informatyk, aby był rozchwytywany na rynku pracy? O tym w dzisiejszym wpisie.
Jakie kompetencje powinna posiadać osoba zatrudniona na tym stanowisku?
Oprócz wielu cenionych kompetencji miękkich, jak chociażby komunikatywność czy otwartość na współpracę, do zasobów zawodowych informatyka należy przede wszystkim wskazać umiejętność posługiwania się językiem angielskim, zaangażowanie oraz zorientowanie na klienta. Dobrego informatyka powinny cechować również takie kompetencje, jak ciągła chęć rozwoju, umiejętność współpracy oraz umiejętność uczenia się. Informatyk powinien także umieć myśleć analitycznie, metodycznie oraz potrafić znajdywać kreatywne rozwiązania.
Czy to, czego oczekują na rynku od informatyka pracodawcy wiąże się z rzeczywistym postrzeganiem tego zawodu?
Niestety wciąż funkcjonuje dość szkodliwy stereotyp, który mówi o tym, że zawód ten wykonują tylko i wyłącznie introwertycy, którzy przepadają za spędzaniem czasu w samotności, bez wchodzenia w zbędne interakcje społeczne. Oczywiście, z racji tego, że zawód ten jest mocno nastawiony na indywidualizm oraz bezpośrednią pracę z komputerem, czy programem, a nie człowiekiem, część z osób, które pracują w zawodzie informatyka są typem samotników, ale nigdy nie jest to regułą. Na szczęście postrzeganie na rynku pracy tego zawodu powoli zaczyna się zmieniać.
Czy zawód informatyka jest dla każdego?
Oczywistym jest, że aby pracować jako informatyk należy posiadać wachlarz kompetencji twardych, jednak oprócz tego, pracodawcy cenią sobie na rynku również takie zasoby, jak: uczciwość, zaangażowanie, troska o jakość, innowacyjność, umiejętność pracy własnej oraz radzenie sobie ze stresem. Do tego koszyka możemy dodać także wiele innych kompetencji miękkich, które pomagają w codziennej pracy informatyka. Odpowiadając na to pytanie, nie każdy specjalista z branży IT odnajdzie się w pracy, jako informatyk na etacie, ale może z powodzeniem rozpocząć swoją karierę jako freelancer lub zatrudnić się w firmie zewnętrznej, która świadczy usługi outsourcingu IT.