Skip to main content

Konfiguracja sieci domowej i jej odpowiedni zabezpieczenie to podstawa. Korzystanie z Internetu powinno być dla każdego z jego użytkowników bezpieczne i komfortowe. Dlatego, przy instalacji routera domowego oraz sieci bezprzewodowej Wi-Fi w naszym mieszkaniu czy domu, powinniśmy pamiętać o podstawowych zabezpieczeniach.

O co należy zadbać, aby korzystanie z sieci domowej było bezpieczne, a dostanie się do niej osób postronnych niemożliwe?

  1. Silne hasło

Podstawową czynnością zabezpieczającą jest ustawienie silnego hasła do sieci bezprzewodowej. Jeśli nie ustawimy hasła lub ustawimy je bardzo proste, nasza sieć domowa będzie otwarta dla sąsiadów i innych osób postronnych. Hasło musi być trudne do rozszyfrowania, powinno składać się z wielkich i małych liter, znaków specjalnych i liczb. Warto pamiętać, aby nie było to hasło powszechnie przez nas używane do zabezpieczenia innych naszych dostępów.

  1. Odpowiedni protokół szyfrowania

Dzięki ustawieniu protokołu szyfrowania, nasze dane wysyłane i odbierane przez router Wi-Fi będą dodatkowo zabezpieczone. Bezpieczny protokół szyfrujący to WPA2 i WPA3, warto sprawdzić typ protokołu będzie obsługiwany przez nasz router i pod tym kątem odpowiednio skonfigurować i zabezpieczyć dostęp do sieci.

  1. Aktualizacja routera

Systematyczne aktualizowanie urządzenia pozwala na eleminację luk w jego poprzednich wersjach zabezpieczeń. Aktualizowanie routera warto przeprowadzić przynajmniej raz na miesiąc. Większość nowszych urządzeń pobiera i aktualizuje samodzielnie nowe oprogramowanie, jednak warto to cyklicznie sprawdzać i monitorować.

  1. Mniejszy zasięg Wi-Fi

Zmniejszenie w ustawieniach siły zasięgu Wi-Fi może również skutecznie ochronić naszą sieć. Dzięki ograniczeniu siły połączenia sieciowego, osoby postronne nie będą mogły jej wychwycić, ani nie będzie ona znajdywała się w ich zasięgu.

  1. Antywirus

Podstawą do ochrony naszych danych jest przede wszystkim odpowiedni program antywirusowy, który przechwyci niepożądane zagrożenia i udaremni przedostanie się do naszego komputera złośliwego oprogramowania. Dzięki korzystaniu z zapory internetowej, nasze dane dostępu będą bezpieczniejsze.