Skip to main content

Dostęp do szybkiego łącza internetowego, które umożliwia sprawne przesyłanie plików niezwykle usprawnia naszą pracę, a także pomaga w załatwianiu wielu spraw i obowiązków życia codziennego.

W firmie, w domu, na telefonie, kanapie, czy w innym kraju, obojętnie gdzie się znajdujemy, chcemy mieć stały kontakt z światem on-line. Komunikowanie się ze znajomymi i rodziną, dokonywanie płatności on-line, a także przeprowadzanie szkoleń i spotkań biznesowych, dzięki Internetowi możemy być w kilku miejscach jednocześnie oraz załatwić wiele spraw nie wychodząc z domu.

Jednak, aby codzienne korzystanie z komputera i wykonywanie obowiązków przebiegało bez zakłóceń, musimy zadbać najpierw o to, aby nasze łącze internetowe było sprawne i szybkie.

Co może wpływać na szybkość łącza internetowego?

Każdy dostawca usług internetowych deklaruje jaką szybkość Internetu ma w swojej ofercie. Jednak nie zawsze ma ona pokrycie w rzeczywistości, bowiem na prędkość łącza internetowego wpływ ma wiele czynników. Część z nich jest uwarunkowana technologicznie i może wynikać z obciążenia sieci, a także miejsca zamieszkania. Jednak powody, przez które szybkość naszego Internetu spada okazują się bardziej prozaiczne. Wśród najczęstszych przyczyn słabego łącza wymienia się: złe ustawienie modemu, które ogranicza wysyłanie oraz odbieranie sygnału WiFi, złośliwe oprogramowanie na komputerze oraz niedostosowany sprzęt do wybranej prędkości Internetu (brak możliwości korzystanie w sieci 4G i 5G).

Jak sprawdzić szybkość Internetu?

Na rynku jest wiele dostępnych programów, które umożliwiają sprawdzenie szybkości naszego łącza internetowego. Większość z nich działa poprzez otwarcie przeglądarki internetowej. Wśród najpopularniejszych serwisów, które mierzą prędkość łącza internetowego można wymienić takie strony, jak: SpeedTest.pl, Benchmark.pl, czy też fast.com. Jednak po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: test szybkości Internetu, znajdziemy wiele podobnych stron, które umożliwiają zbadanie parametrów szybkości naszego łącza.

Co dokładnie analizują speed testy Internetu?

Większość testów szybkości bada trzy najważniejsze parametry, tj.: opóźnienia w transmisji internetowej (ang. PING), prędkość pobierania (ang. Download) oraz prędkość wysyłania (ang. Upload). Dzięki tym trzem zmiennym można dość precyzyjnie określić szybkość transmisji danych internetowych. Dodatkowo pozwalają one na oszacowanie w jakim czasie prześlemy zdjęcie określonej wielkości, ile zajmie nam pobranie filmu oraz ile będzie trwało przesyłanie plików.

Kiedy robić test szybkości łącza internetowego?

Testowanie szybkości łącza warto wykonywać cyklicznie, tym bardziej, że narzędzi do jego sprawdzenia jest naprawdę sporo, a sam test zajmie nam tylko chwilę. Sprawdzenie szybkości Internetu  należy również wykonywać zawsze wtedy, kiedy zauważymy, że nasze łącze zdecydowanie zwolniło i mamy problem z jednostajnym sygnałem WiFi. Dzięki regularnym testom, możemy szybko wychwycić fałszywe oprogramowanie na komputerze, które spowalnia Internet, a także znaleźć inne przyczyny nagłego zwolnienia łącza, spowodowane np. awarią u operatora, od którego wykupujemy Internet.