Skip to main content

Jak sprawdzić, czy nasze konto wraz z hasłem jest bezpieczne? Co, jeśli nie mamy pewności, czy nasze konto nie padło ofiarą ataku hakerskiego?

W tym wpisie podpowiemy, jak zweryfikować, czy nasze konto znalazło się w bazie hakerów i czy nasze hasła są bezpieczne.

Systematyczna zmiana haseł do naszych kont, czy to konta e-mail, czy też do bankowości elektronicznej, to podstawa do tego, aby dbać o odpowiednie bezpieczeństwo swoich danych. Jednak oprócz czynności, które służą odpowiednim zabezpieczeniom, warto zastanowić się najpierw nad trudnością używanych loginów dostępowych. Jak sprawdzić, czy nasze hasło jest odpowiednio trudne i mało prawdopodobne do odgadnięcia?

Z pomocą przychodzi strona www.haveibeenpwned.com, której twórcą jest Troy Hunt – szef regionalny firmy Microsoft. Troy stworzył serwis, który umożliwia sprawdzenie, czy zarejestrowane na podany adres e-mail konto zostało kiedykolwiek skradzione, a jego dane udostępnione publicznie.

Jak to działa?

Obsługa serwisu jest niezwykle prosta. Wystarczy wpisać we wskazane okienko na stronie swój adres e-mail lub hasło, by sprawdzić, czy te dane nie znalazły się kiedykolwiek w bazie hakerów. W przypadku, gdy dane do naszego konta zostały skradzione, system wyświetla o tym komunikat. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zmienić dane dostępowe, pamiętając o tym, aby nie używać jednego hasła do kont na wielu platformach. Serwis wyświetla również listę stron, w których nasze adresy e-mail zostały upublicznione i wykorzystane.

Dodatkowo, strona pozwala na uzyskanie dostępu do listy wszystkich adresów stron www, które wyciekły do sieci, dzięki czemu mamy możliwość podjęcia odpowiednich kroków, pozwalających na zmianę zabezpieczeń konta.

System działa w oparciu o algorytm, który bazuje na przeszukiwaniu gigabajtów baz danych, które kiedykolwiek znalazły się w sieci lub są skojarzone z zagrożeniem wykorzystania danych bez osoby do tego nieuprawnione.

Dzięki serwisowi www.haveibeenpwned.com użytkownicy mogą stale monitorować bezpieczeństwo swoich danych, a dzięki temu mogą odpowiednio szybko i skutecznie zaradzić ich utraty.

O czym warto pamiętać korzystając z serwisu?

Każda witryna internetowa oraz każde udostępnianie danych wiążę się z pewnym ryzkiem dlatego zawsze należy mieć na uwadze komu lub/i co udostępniamy. Serwis jest odpowiednio zabezpieczony jednak nigdy, tak jak większość witryn internetowych, nie będzie wolny od ataków hakerskich, co szczególnie trzeba mieć na uwadze. Tak, czy inaczej, korzystanie z serwisu oraz równoległa i systematyczna zmiana haseł to kroki, które na pewno wzmocnią nasze bezpieczeństwo w sieci.