Co oznacza pojęcie Internet rzeczy?
Internet rzeczy (IoT, czyli z ang. Internet of Things), to koncepcja, która mówi o połączeniu ze sobą przedmiotów za pośrednictwem np. sieci komputerowych, dzięki czemu rzeczy te mogą gromadzić, przetwarzać oraz wymieniać dane. Obecnie IoT jest wiodącą technologią w przemyśle przetwórczym oraz cyfrowym.
Jak działa Internet rzeczy?
Urządzenia IoT, m.in. drukarki, słuchawki bezprzewodowe, gadżety smart, w tym inteligentne domy – te wszystkie rzeczy łączą się ze sobą za pomocą W-Fi, Ethernet lub Bluetooth. Dzięki temu możemy nimi sterować i zlecać określone działania. Tak w skrócie działa koncepcja Internet of Things.
Dzięki zastosowaniu tej technologii, urządzenia, które połączone są np. za pomocą sieci komputerowych mogą wspólnie „pracować” i wspierać np. proces produkcyjny w firmie.
IoT rozwija nowe technologie cyfrowe i wpływa na rozwój świata cyfrowego w ogóle. Dzięki Internetowi rzeczy, nasze domy stają się bardziej inteligentne, a miasta uprzemysłowione. Technologie IoT są odpowiedzą na coraz większe potrzeby użytkowników – pomagają i wspierają działania człowieka we współczesnym świecie cyfryzacji.
Dodatkowo Internet rzeczy pozwala na coraz większy rozwój nowoczesnych technologii np. z zakresu robotyki, czy ogólnie przetwórstwa.
Jakie urządzenia są przykładem wykorzystywania koncepcji IoT?
- kamery do monitoringu,
- słuchawki bezprzewodowe,
- drukarki i skanery,
- opaski typu smartband i smartwatche,
- czujniki,
- wszelkie urządzenia domowe w technologii smart: pralki, roboty sprzątające itp.
Czy IoT to zagrożenie dla człowieka?
Jak każda koncepcja zmieniająca lub wpływająca na życie człowieka, również Internet rzeczy budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy tego rozwiązania stoją w ofensywie do rozwiązań technologicznych w ogóle. Niestety często niewiedza o sposobie używania konkretnego gadżetu, wzmaga ignorancję i nieufność wobec technologii. IoT, wbrew niektórym opiniom, nie prowadzi do dehumanizacji, a jest podstawą do rozwoju czwartej rewolucji przemysłowej.
To, co trzeba oddać rozwojowi technologii, to niebagatelny wpływ na komfort życia, ale przede wszystkim zdrowia człowieka. IoT w dużej mierze przyczynia się do znajdywania coraz nowocześniejszych oraz bezpieczniejszych rozwiązań dla ludzkości. Przykład? Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach (awaryjne hamowanie, kontrola prędkości itp.), a także pojawienie się nowych koncepcji do rozwoju medycyny (nowoczesne urządzenia, protezy, itp.).