Ostatnie dane dotyczące zapotrzebowania na rynku programistów, nie kłamią – deficyt na specjalistów IT rośnie. Dlatego w tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto zostać programistą w 2022 roku i jak tego dokonać?
Rynek polski, choć dość obfity w informatyków, czy web designerów, walczy z dość sporym deficytem programistów. Na ten moment, szacuje się, że popyt na właśnie tych specjalistów skoczył aż o 40% w stosunku do roku ubiegłego. Oczywistym powodem, dla którego zapotrzebowanie na programistów wzrosło była pandemia, która przyśpieszyła procesy cyfryzacji gospodarki. Dodatkowym powodem, dla którego popyt na specjalistów IT w Polsce rośnie jest znaczne spowolnienie gospodarki w USA, co spowodowane jest przede wszystkim znacznymi stratami, jakie odnotowuje w ostatnim czasie światowy gigant Big Techu – Facebook.
Jakie ścieżki może obrać programista?
Rozwój w zakresie dziedziny programowania jest naprawdę szeroki. Można swoją karierę skierować w kierunku web developmentu, skupiając się na programowaniu stron, w tym wyspecjalizować się w obszarze frontendu i backendu. W zakresie programowania, można rozwinąć się także w obszarze game dev’u, programując i testując gry, czy też wyspecjalizować się w systemach ERP, analizie danych oraz w data science. Dróg rozwoju w branży programowania jest naprawdę sporo, a każda specjalizacja w obrębie tej dziedziny jest obecnie na rynku deficytowa, co może nam zagwarantować dobrze płatną i stabilną pracę.
Jak zostać programistą?
Minęły trochę czasy, w których specjalista ds. IT powinien posiadać dyplom ukończenia studiów kierunkowych. Obecnie postępująca cyfryzacja oraz różnorodne możliwości pozyskiwania kwalifikacji w obrębie specjalistów IT, umożliwiły wejście na rynek osób, które wcześniej nie miały z branżą wiele wspólnego. Oczywiście ukończenie studiów daje przyszłym programistom pewien start, tzn. solidną wiedzę merytoryczną oraz praktyczną, jednak często nie wystarcza do rozpoczęcia pracy w zawodzie programisty. W tym wypadku duże znaczenie ma samodzielny rozwój w tej dziedzinie, ćwiczenie programowania na co dzień oraz korzystanie z różnego rodzaju kursów, szkoleń, czy też indywidualnego mentoringu. Obok wspomnianych ścieżek rozwoju w zawodzie programisty, warto wspomnieć również o tzw. bootcampach, czyli o kursie programistycznym, który pozwala na szybkie zdobycie wiedzy i rozpoczęcie pracy w zawodzie kodera.
Czy warto zostać programistą w 2022 roku?
Podsumowując powyższe rozważania, śmiało można stwierdzić, że zostanie programistą, zwłaszcza w 2022 roku jest po prostu bardzo opłacalne. Pandemia, postępująca cyfryzacja, zmiany gospodarcze za oceanem, to tylko niektóre powody, dla którego popyt na programistów w Polsce rośnie. Warto to rozważyć, ponieważ zawód programisty nie tylko jest dobrze płatny, ale przede wszystkim jest bardzo rozwojowy. Otwiera wiele ścieżek kariery oraz pozwala realizować się na wielu płaszczyznach w dziedzinie IT, co pozwala na zdobycie cennego doświadczenia w interesującej nas specjalizacji.