Skip to main content

Zawirusowanie komputera to dość trudny i nieprzyjemny temat. Dziś w internecie spotykamy coraz więcej hackerów, którzy pracują nad tym, aby zawirusowanie komputera przebiegło niezauważalnie dla użytkownika. Są. Jednak pewne symptomy które pozwolą ci wykryć problem i w porę zareagować. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci sprawdzić czy nie padłeś ofiara ataku hackerskiego.

Nieustannie wyskakujące komunikaty i okienka

Okienka pop-up które wyskakują nieoczekiwanie to pierwszy prawdopodobny symptom zainfekowania Twojego komputera. Nigdy w nie nie klikaj, nawet gdy informują o znalezieniu wirusa lub zgłaszają konieczność usunięcia zagrożeń. To bywa często złośliwym oprogramowaniem, które zamiast pomóc doprowadza do większego zainfekowania komputera. Oczywiście mówimy tu o okienkach które nie są wysyłane przez program antywirusowy który jest zainstalowany na Twoim komputerze, chodzi tu o swoiste „podróby”.

Wolne działanie i uruchamianie komputera

Jeśli zauważyłeś, że Twój komputer potrzebuje dużo więcej czasu aby odpalić system albo twoja praca na nim uległa znacznemu spowolnieniu sprawdź najpierw czy nie wynika to z braku pamięci RAM lub miejsca na twardym dysku. Jeśli nie to może to być wirus

Nadmierna aktywność twardego dysku

Podejrzanie aktywny dysk twardy, który ciągle hałasuje i nieustannie pracuje – nawet jeśli nie korzystasz z komputera, a wszystkie programy są wyłączone – może być kolejnym symptomem zawirusowania.

Brak miejsca na twardym dysku

Jeśli nagle tracisz dużo wolnego miejsca na dysku to może oznaczac że wirus próbuje zakłócić pracę komputera. Brakujące pliki, złośliwe wirusy, czy programy mogą usuwać lub przenosić pliki – mają pełny dostęp do Twojego komputera. Niektóre mogą także szyfrować pliki, więc nie będziesz mógł ich otworzyć.

Awarie

Jeśli aplikację lub programy zaczną się automatycznie zamykać lub otwierać, system często się zawiesza lub bez powodu wyłącza, pojawiają się komunikaty o błędach lub samoistnie otwierają się nieznane ci strony internetowe – to może świadczyć o infekcji wirusowej.

Wysoka aktywność sieci

Jeśli zauważasz, że twój internet drastycznie zwolnił – sprawdź jego zużycie. Wysoka aktywność połączenia internetowego może być spowodowana wirusem, który zajmuje transfer rozsyłając informacje do sieci.

Problem z przeglądarką internetową

Spowolnione działanie przeglądarki, zmieniająca się strona główna lub przekierowanie do nieznanych stron www są kolejnymi znakami, nad którymi należy czuwać.

Zniknięcie programu antywirusowego

Niektóre rodzaje wirusów celują w całkowite przejęcie kontroli nad komputerem i tym samym celują w programy antywirusowe które chronią Twój komputer. Jeśli nie możesz odnaleźć lub otworzyć programu antywirusowego to jest to znak, że jest coś nie tak.

Twój mail został zhakowany

Jeśli Twoi znajomi otrzymują wiadomości mailowe lub na mediach społecznościowych, których ty nie wysłałeś, prawdopodobnie wirus próbuje zainfekować już inne komputery przy pomocy twojego komputera. W tym przypadku natychmiast zmień hasła.

Jeśli widzisz u siebie których z tych symptomów po pierwsze zainstaluj program antywirusowy i przeprowadź kompletne skanowanie komputera. Następnie skonfiguruj ten program tak aby regularnie i automatycznie sprawdzał twój komputer w poszukiwaniu wirusów Upewnij się, że zapora komputera jest włączona, aby blokować ataki złośliwego oprogramowania przez Internet. Jeśli problem jest bardziej złożony i nie możesz poradzić sobie samemu – zgłoś się do nas!